Ceramika Bolesławiec – Tradycja i funkcjonalność
Bolesławiec często nazywany ceramiczną stolicą Polski od wieków słynie jako prężny ośrodek produkcji ceramiki. Miejscowi garncarze już w czasach nowożytnych potrafili doskonale wykorzystać bogate pokłady wysokogatunkowej, biało-wypalającej się gliny, z których czerpie się do dnia dzisiejszego. ?Białe złoto? Bolesławca pozwoliło na prawdziwy rozkwit produkcji i handlu tych unikatowych przedmiotów. Historia ceramiki bolesławieckiej sięga XII wieku. W latach 80-tych XIX w po raz pierwszy w ceramice bolesławieckiej zastosowano motywy stempelkowe, dziś rozpoznawalne już niemal na całym świecie. To właśnie unikalnej technice stempelkowej ceramika bolesławiec zawdzięcza swój oryginalny wygląd i charakter. Łączy ona piękno rękodzieła i wyjątkowy styl. Piękna i dopracowana w każdym calu kamionka w biało-kobaltowych odcieniach to polski produkt eksportowy, zaliczany do największych osiągnięć rękodzieła artystycznego. Ciągle poszerzająca się oferta producentów bolesławieckich zdobywa rynki europejskie i światowe. Warto dodać, że ceramika użytkowa i dekoracyjna produkowana jest obecnie w wielu prywatnych firmach w Bolesławcu i okolicach.
Wszystkie wyroby są ręcznie wykonywane i dekorowane metodą stempelkową. Przedmioty są szkliwione oraz wypalane w temperaturze ponad 1250°C. To właśnie temperatura wypału , oraz biało-wypalająca się glinka z domieszkami skaleni, kaolinu i krzemu, powodują, że ceramika bolesławiecka jest odporna na działanie temperatury, wilgoci oraz czynników zarówno chemicznych, jak i mechanicznych.
Barwniki oraz szkliwa używane podczas produkcji są ekologiczne ? nie zawierają szkodliwego ołowiu ani kadmu.
Ceramika Bolesławiec prócz niewątpliwych walorów dekoracyjnych posiada przede wszystkim walory użytkowe. Mamy możliwość zapiekania potraw w piekarniku oraz odgrzewania ich w kuchence mikrofalowej. Bez obaw o piękne zdobienia i szkliwo możemy nasze naczynia umyć w zmywarce.